Basement 5k

Age Group Results

September 18, 2010


Results By Birmingham Events

5K

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Corrie Johnson

554

31

14

23:51.1

 

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Lisa Boadway

440

43

31

28:42.0

 

Overall Female Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kelly Watson

491

51

17

24:42.2

 

Female 9 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Participant 540

540

1

26

27:26.7

2

Participant 544

544

1

39

30:24.0

3

Participant 543

543

1

45

31:46.4

4

Nicholle Chnstoffsn

558

77

37:56.2

5

Jackie Miller

461

92

42:19.2

6

Heather Higginbotham Halbroo

460

93

42:25.7

 

Female 10 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Erin Moore

515

19

15

24:36.3

2

Lena Abdoli

481

19

22

26:18.0

3

Mikayla Oden

479

19

38

30:23.4

4

Mary Graydon

496

13

68

35:58.1

5

Tiffany Minyard

523

18

71

36:19.4

6

Jewell Metheny

519

11

72

36:19.9

7

Madison Broadway

472

15

91

42:17.5

 

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Abbie Copus

468

29

19

24:51.1

2

Keri Owens

471

23

23

26:45.3

3

Brittney Rashleigh

490

25

24

27:20.0

4

Whitney Thomas

534

23

25

27:26.4

5

Callie Hanson

546

24

32

28:44.5

6

Perri Grigsby

502

26

40

30:39.6

7

Natalie Radcliffe

434

24

42

31:10.8

8

Emily Standridge

520

25

46

31:48.3

9

Brittany Little

457

23

48

31:59.8

10

Haley Busbey

446

23

51

32:25.0

11

Jackie Seay

509

22

57

33:11.5

12

Vanessa Vargas

499

20

61

34:18.7

13

Meagan Pitt

504

22

62

34:19.8

14

Jennie Kruse

538

26

63

34:33.5

15

Katie Neporadny

451

24

67

35:57.0

16

Haley White

545

24

69

35:59.7

17

Kelly Gilliland

500

20

70

36:00.2

18

Emily Galloray

536

29

76

37:55.1

19

Lindsey Swager

522

25

81

38:16.6

20

Amanda Garrett

497

25

82

39:19.7

21

Jessica Brown

484

26

85

40:09.2

22

Amanda Nash

458

29

86

40:39.4

23

Kristen McGee

495

26

90

41:44.7

 

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christy Tharp

511

31

20

25:45.0

2

Brittney Smith

551

36

27

27:53.9

3

Lenda Spears

445

34

43

31:26.7

4

Susan Flebotte

552

36

52

32:37.9

5

Karen Cochran

527

32

55

33:06.1

6

Telissa Kirk

535

31

56

33:09.8

7

Jessica Denny

485

33

58

33:12.1

8

Jaime Allison

510

32

60

34:17.7

9

Ricketa Love

449

31

75

37:49.6

10

Melise Harris

492

30

80

38:16.1

 

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Linda Rowe

452

49

44

31:40.7

2

Niki Bane

439

43

54

32:57.7

3

Bonnie Tomaszewski

487

42

65

34:46.3

4

Theresa McNabb

463

43

73

36:20.5

5

Jill Westerlund

441

46

74

37:10.6

6

Kandy Lowley Q

529

45

79

38:15.6

 

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Carol McGee

494

52

59

33:58.5

2

Melanie Harrison

505

51

64

34:44.6

3

Prissy Anderson

517

50

83

39:32.1

4

Holly Brown

483

50

87

41:20.4

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

John Craft

480

17

1

18:58.2

 

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Scott Roberts

493

45

5

19:37.9

 

Overall Male Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Mark Rowe

453

59

49

32:03.2

 

Male 10 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ben Henson

553

19

2

19:16.5

2

Carter Smith

524

16

8

21:05.7

3

Wade Korler

557

11

35

29:56.4

4

David Korler

556

11

37

30:08.3

5

Jack Wyatt

548

11

89

41:37.8

 

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Michael Hanson

547

25

3

19:25.7

2

Ryne Schlitz

532

26

6

20:02.8

3

Britton Evanochko

486

24

9

21:20.0

4

J.r. Millington

530

27

10

21:20.8

5

Jose Rodriguez

435

26

11

22:00.2

6

Mark Graydon

476

20

13

23:25.2

7

Charles Cronin

531

25

16

24:40.0

8

Joshua Browne

489

27

29

28:03.3

9

Zach Moehle

512

23

30

28:19.1

10

Clint Bircheat

542

21

47

31:50.7

11

Adam Neporadny

450

28

66

35:08.8

 

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Michael Campell

525

30

4

19:33.9

2

Drew Hill

516

33

18

24:44.4

3

Scott Smith

550

36

28

28:02.1

4

Brad Graydon

528

31

33

28:47.4

5

Matt Korler

555

31

36

30:07.2

6

Jonathan Kirk

533

38

50

32:16.0

7

Shane Cochran

526

32

53

32:46.7

8

Whit Wyatt

549

39

88

41:32.7

 

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jeff Jessen

482

44

7

20:47.1

2

Ray Harrison

477

47

12

23:17.0

3

Kurt Love

478

42

21

25:55.4

4

Brant Bangeman

442

45

34

29:25.5

5

David Dodd

537

47

41

31:09.0

6

John Chatta

508

48

78

38:00.2

 

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Siv Guice

541

53

84

39:54.0